Newsletter

Bezpečne na cestách počas zimy

Počasie je v týchto dňoch nevyspytateľné a kým jeden deň vyzerá, že sa pomaly môžeme tešiť na jar, ďalší nás prekvapí snehovou nádielkou a teplotami pod bodom mrazu. Preto stále dbajte na bezpečnú jazdu. Pripomeňme si základné pravidlá pre jazdu počas chladných dní.

Viditeľnosť

Pred jazdou je potrebné zo všetkých okien odstrániť sneh a dôkladne ich zbaviť námrazy. Nejazdite iba s takzvanými “kukátkami”, ktoré znižujú viditeľnosť a bránia v rozhľade na cestu. Nezabúdajte aj na vrstvu snehu na vašej streche či kapote. Predídete nepríjemnostiam v premávke v dôsledku odfúknutia snehu. 

Prispôsobte rýchlosť a štýl jazdy

Na klzkých povrchoch máte vždy dlhšiu brzdnú dráhu. Znížte svoju rýchlosť a zdvojnásobte vzdialenosť od vozidla pred vami. Aj keď máte zimné pneumatiky! Dôležitá je aj plynulá jazda a predvídanie správania ostatných vodičov premávky. Veľkú pozornosť dávajte zvislým značkám nakoľko vodorovné môžu byť skryté pod snehom a ľadom. 

Zimné pneumatiky

Tie by mali byť súčasťou vozidla už koncom jesene. Výhody zimných pneumatík sú jasné – pri nízkych teplotách majú lepšie vlastnosti ako letné, ktoré už pri teplotách nižších ako 7 ° C strácajú pružnosť materiálu a dochádza tak k významnému zhoršeniu záberových vlastností vozidla, predĺženie brzdnej dráhy a predovšetkým k ohrozeniu bezpečnosti. Dôležité je skontrolovať aj hĺbku dezénu zimných pneumatík, ktorá by nemala byť menšia ako 4 mm. Najlepšie využitie majú v kombinácií s predchádzajúcim pravidlom – prispôsobte štýl a rýchlosť jazdy podmienkam na ceste a využite tak výhody svojich zimných pneumatík na maximum. 

Špeciálne pre elektrické vozidlá 

Pred jazdou v elektrickom vozidle sa vždy ubezpečte, že máte dostatočne nabitú batériu. Nenechávajte vozidlo večer s takmer vybitou batériou, pretože by vás mohlo ráno čakať nepríjemné prekvapenie. 

Zimná výbava

Odporúčame vám na cesty so sebou voziť ďalšie praktické veci ako snehové reťaze, škrabku a metlu na sneh, prípadne chemické rozmrazovače na okná a nemrznúcu zmes do ostrekovačov.

Prajeme vám bezpečnú jazdu